Skip to content
Wordpress

Jak si vybrat správnou WordPress šablonu ?

V tomto článku se dozvíte:

  • Jak nainstalovat téma WordPress na web
  • Jaké volné téma si vybrat?
  • Jaký je rozdíl mezi bezplatnými a placenými tématy?
  • Kde stáhnout témata?

V tomto článku vám ukážu, jak vybrat správné téma WordPress pro váš web. Na začátku vašeho dobrodružství s tvorbou webových stránek jste jistě přemýšleli o tom, jak začít a pečovat o estetický vzhled svých webových stránek. Jedním z prvních stavebních kamenů pro budování vašeho místa na webu je výběr jak scénáře, tak tématu – pod kterým budete jednotlivé funkcionality stavět.

V této příručce vás seznámím s procesem instalace motivů pro WordPress a doporučím několik jednoduchých, ale intuitivních možností. Umožní vám okamžitě začít pracovat na vytvoření vašeho místa na webu.


Tip: Na našem blogu je obsáhlý popis procesu instalace WordPressu a rady, co potřebujete k tomu, aby váš web fungoval. Zveme vás, abyste se s ním seznámili 🙂

Instalace motivu na web WordPress

V závislosti na vaší úrovni odborných znalostí existují různé způsoby, jak rychle a snadno nainstalovat téma WordPress. Níže popíšu dvě nejjednodušší metody, které nevyžadují velké znalosti technických aspektů.

Instalace motivu prostřednictvím panelu administrátora

První z nich je instalace pomocí příslušné nabídky v backendu webu. Chcete-li zahájit tento proces, přihlaste se na svůj Dashboard / administrační panel vašeho webu.


Poté přejděte na Vzhled > Motivy . Na uvedené kartě se zobrazí všechna témata aktuálně nainstalovaná na webu, která jsou standardně nainstalována s WordPress v nejnovější verzi.

Jak vidíte, samotná nabídka je velmi intuitivní, protože dlaždice, která nás zaujme, okamžitě padne do oka – Přidat nový motiv . Pojďme tedy k dalšímu menu 🙂

Po výběru příslušného motivu z úložiště nebo jeho vyhledání v poli Hledat motiv výše přejdeme k instalaci kliknutím na Instalovat . Většinou to chvíli trvá 🙂

Po instalaci ji stačí povolit kliknutím na Povolit , které se objevilo na místě předchozího tlačítka. Připraveno! 🙂


Tip: Některá témata vyžadují ke svému fungování další pluginy. Dotyčný vzorový motiv Hello používá k vytváření jednotlivých stránek editor bloků Elementor . Bohužel bez této možnosti nemusí motiv fungovat správně. Odpovídající seznam pluginů je obvykle uveden na informační stránce tématu v úložišti nebo na řídicím panelu.

Instalace motivu přes FTP

Druhou metodou je ruční nahrání motivu na váš hostingový účet přes FTP.  

Chcete-li to provést, musíte nejprve stáhnout příslušný motiv z úložiště WordPress. Příkladem motivu, který použiji, je Astra, kterou lze stáhnout z https://wordpress.org/themes/astra/

Po stažení souboru do počítače rozbalte jeho archiv do samostatné složky. Mělo by to vypadat jako snímek obrazovky vpravo.


Takto připravenou složku lze následně nahrát na disk serveru pomocí programu FTP do příslušného umístění. Pro moji ukázkovou doménu to bude vypadat takto, ale pro váš web se může strom složek lišit:

/domains/wp-motif.stronazen.pl/public_html/wp-content/themes

Nahrání souboru je velmi jednoduché, stačí myší přetáhnout složku s motivem do okna programu FTP 🙂

Po krátké chvíli se motiv nahraje a můžete se vrátit na panel správce svého webu a aktivovat jej. Okamžitě se zobrazí v nabídce motivu, stačí obnovit stránku 🙂

Tip: Také vám doporučuji přečíst si průvodce popisující konfiguraci programu a proces nahrávání souborů 🙂

Jak si vybrat správné téma WordPress pro vás?

Vybrat pro vás to správné téma webu nemusí být tak snadné, jak se zpočátku zdá. Vše závisí na vašich potřebách, plánu pro web a míře nasazení, které budete schopni vložit do tvorby vašeho webu. Samozřejmě ne každý má čas zabývat se každou maličkostí. 🙂

Použiji dva příklady, které vám umožní vybrat si správné téma.

Jeden z našich klientů je umělec na volné noze, který se specializuje na fotografii, takže potřebuje jednoduchý a efektivní web, který mu umožní ukázat svou práci a talent světu. Zvolí proto téma Perfect Portfolio WordPress v bezplatné verzi, které navíc umožňuje importovat bezplatné demo instalací některého z doporučených pluginů.

To mu umožňuje ušetřit čas při vytváření jednotlivých záložek, místo toho může okamžitě začít plnit stávající stránky obsahem.

Klientka, která je povoláním i vášní osobní trenérka, napsala několik knih, které by ráda představila světu na internetu. Ráda by si velmi rychle a jednoduše vytvořila webové stránky, kde bude inzerovat své podnikání a umožní prodej zmíněných knih.

S nápovědou přichází téma Astra, jedno z nejlépe optimalizovaných a rychle působících témat s rozsáhlou databází placených i bezplatných hotových stránek.

Dle informací na webu výrobce se ukázalo, že Astra je správná volba, pokud jde o provozování internetového obchodu – největší motivací pro klienta se ukázala být jednak možnost zakoupení základní licence na celý život, která dává přístup k pokročilým nástrojům pro stavitele a prémiové technické podpoře.

Jaký je rozdíl mezi bezplatnými a placenými tématy?

WordPress, stejně jako většina témat poskytovaných v úložišti, je zdarma, ale existují také prémiové verze a vyhrazené placené platformy. Pokud stačí témata zdarma, tak proč platit?


Pokud jde o bezplatné verze daných témat, jejich největším problémem je omezení funkčnosti a jednotlivých funkcí. 

Po zaplacení licence prémiové verze získáme přístup k dalším konfiguračním nástrojům, které nám mohou pomoci co nejpřesněji změnit vzhled motivu nebo jeho funkčnost podle našich potřeb. Kromě toho většinou získáme také přístup do knihovny připravených demo stránek, které také usnadní a zoptimalizují práci na webu.

Dalším důležitým omezením souvisejícím se svobodným softwarem je absence specializovaného help desku. V případě problémů s provozem modulu nebo funkce webu budeme bohužel odkázáni na vlastní schopnosti a znalosti dostupné v průvodcích či fórech. 

Motiv se po vytvoření stránky obvykle příliš často nemění, takže po nějaké době je nutné jej aktualizovat. Z různých důvodů hlavně bezpečnost, rychlost a kompatibilita s novými verzemi PHP interpretu nebo pluginů.

Volná témata, vzhledem k tomu, že jsou obvykle vytvářena pro neziskové účely, nemusí být aktualizována příliš často. To může vést k situaci, kdy například čerstvě aktualizovaný plugin nebude správně fungovat s motivem, který nebyl aktualizován.

Doporučujeme: Ladění nebo ověřování problémů souvisejících s provozem webových stránek mohou samozřejmě provádět naši mniši, ale pamatujte, že striktně programování nebo editace kódu přesahuje rozsah práce, kterou lze provést. 🙂

Kde stáhnout témata WordPress?

Zabezpečení je základem fungování na webu, zvláště když provozujete vlastní firmu, proto se vždy vyplatí stáhnout si zvolené WordPress téma ze spolehlivých zdrojů. V opačném případě může instalace nevyzkoušeného motivu, dokonce i placeného, ​​vést k úniku vašich dat nebo napadení vašeho webu. 

Používání motivů z neznámých zdrojů nebo nepodporovaných vývojářem bylo dlouho příčinou vážných infekcí webových stránek.

Nejbezpečnější jsou placená úložiště témat

Pokud jde o bezplatná témata, oficiální back-end databáze WordPress se také může pochlubit relativní bezpečností.

Suma sumárum 🙂

Díky laskavosti nadace WordPress mají miliony, ne-li miliardy uživatelů webu možnost navštěvovat a vytvářet webové stránky na internetu, aniž by museli platit za vyhrazené skripty a aplikace. 

Chcete vědět více? 🙂

Tento článek je jedním z mnoha v naší sérii příspěvků o jednom z nejpopulárnějších motorů pro vývoj webových aplikací. Podívejte se určitě na předchozí články na toto téma a nebo si počkejte na další 🙂

Nejnovější příspěvky

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top